Witam ponownie.
Trochę to trwało ale jesteśmy na Google !!! :) każdy może do nas trafić i kupić to czego potrzebuje. Uff....
Wybór jest duży, ale jak wybrać wiertło tak, by na prawdę okazało się tym czego potrzebujemy ?
Poniżej mini poradnik.
Odcinek I - wiertła diamentowe
Po pierwsze kształt - no to jest proste :) wiem czego potrzebuję ale dalej zaczynają się schody.
Po prawej stronie zdjęcia znajdują się opcje do wyboru:
rozmiar
nasyp
rodzaj trzonka
co z tym zrobić ?
1. Rozmiar
czyli wielkość a w zasadzie grubość (średnica) części pracującej
Jak najczęściej określają to nasi klienci ? Potrzebuję "małe", używam "średnie" czasami przydają się "na prawdę duże"
Jak te określenia przenieść do opcji zakupowych ?
małe - to zazwyczaj wiertła w rozmiarach od 07 do 012, 07 to na prawdę mini średnica
średnie - tu polecamy rozmiar od 014 do 018, najczęściej kupowane, to rzeczywiście uniwersalne rozmiary wierteł
duże - oj, dla niektórych 018 to już dużo ale my przyjmujemy, że duże zaczyna się od 021 :)
a jak najlepiej rozwiązać ten problem ?
dokonać u nas pierwszego zakupu ! do każdej pierwszej przesyłki dołączamy katalog narzędzi rotacyjnych NTI. W tym katalogu, obok zdjęcia wiertła (które jest zwykle w powiększeniu, żeby dobrze zobaczyć detale) są rysunki z zaczernioną częścią pracującą. Te rysunki to wiertło w skali 1:1.
Czyli bierzemy wiertło jakie chcemy kupić, przykładamy do rysunku i już wiemy, jaki rozmiar potrzebujemy - fajne sprytne i szybkie
Uwaga - zwykle wiertło, które przykładamy, jest już zużyte, więc dokładamy mini - na prawdę mini mini, margines na nowy nasyp.
I już !!
a przy następnych zakupach, gdy jesteśmy klientem zarejestrowanym........, nie zastanawiamy się nad rozmiarem, tylko powielamy poprzednie zamówienie :) Oczywiście to opcja dla wygodnych.
2. Nasyp
Nasyp - to gradacja ( wielkość pojedynczej cząsteczki) diamentu. Od wielkości tych drobin diamentu, zależy sposób pracy wiertła. Nie będę zanudzała przytaczaniem wielkości cząsteczek - to wiedza dla pasjonatów. Zwykły użytkownik widzi kolor paska na wiertle i wie do czego służy. Gdy zwykle robił zamówienie u Przedstawiciela podawał kolor i już. Jak odczytać kod nasypu w sklepie ?
Każdy kolor nasypu ma przypisane literki, które (na nasze szczęście) są uniwersalnym kodem, takim samym, niezależenie z której firmy kupujemy wiertła.
Te kolory układają się w pewien porządek.
SC - czarny, to najbardziej agresywna gradacja. Cząsteczki diamentu są największe. Szybko zbierają. Takie wiertło służy najczęściej do otwierania komory lub do szlifowania, czyli tam gdzie szybko chcemy zebrać, dużą ilość szkliwa.
zalety: szybko zbiera
wady - szybko się zużywa, gdyż duże cząsteczki diamentu, szybciej zostaną wyrwane z powierzchni.
C - zielony - druga, agresywna gradacja, tu cząsteczki diamentu są także duże i agresywne, choć trochę mniejsze niż w czarnym nasypie, wiertło z nasypem "zielonym" jest wiertłem zbierającym. Szybko opracowuje powierzchnię. Dzięki temu, że cząsteczki są trochę mniejsze, żywotność wiertła w nasypie zielonym, jest znacznie większa niż w czarnym. Dlatego, gdy potrzebujecie Państwo, wiertła które dobrze zbiera, polecamy właśnie ten nasyp !!
M - niebieski, uniwersalny. Oferowane u nas wiertła NTI w tym nasypie nie mają żadnego paska. Czyli - niebieski jest tu kolorem umownym. Wiertła w tym nasypie, to wiertła uniwersalne. Zbierają a jednocześnie trochę wygładzają. Jest duża grupa klientów, która lubi właśnie takie.
Przeznaczenie: otwieranie komory, wstępne opracowywanie krawędzi ubytku.
F - czerwony- pierwszy nasyp wygładzający. Mimo, że wiertła w tym nasypie, nie są często wybierane, to moim zdaniem, są niezbędne do każdej procedury.
Po opracowaniu ubytku, musimy wygładzić granice preparacji, by wypełnienie miało szansę, jak najszczelniej wypełnić ubytek. Do tego służą wiertła w nasypie czerwonym.
Następnie posługujemy się nimi do wstępnego opracowania kompozytu. Gdy kompozyt, po utwardzeniu, w pierwszej kolejności wygładzimy wiertłem w nasypie czerwonym, gumka lub finir, którymi będziemy ostatecznie polerować wypełnienie, wystarczą nam na bardzo, bardzo długo.
SF - żółty, to nasyp polerujący powierzchnię. Cząsteczki diamentu są bardzo małe. Wiertło robi wrażenie bardzo gładkiego. Tego typu nasypu, używamy jedynie do polerowania kompozytu i zawsze po uprzednim wygładzeniu powierzchni, wiertłem z nasypem czerwonym. Wiertło z tak wygładzającym nasypem, jedynie poleruje powierzchnię. Jest to dobre rozwiązanie w przestrzeniach do których nie możemy dotrzeć gumką.
UF - biały, to sporadycznie wybierana gradacja. Cząsteczki diamentu są tak małe, że wiertło robi wrażenie zupełnie gładkiego. To bardzo delikatny, wyłącznie polerujący nasyp. Przeznaczony do końcowego polerowania kompozytu.
3. Rodzaj trzonka
Tu ponownie napotykamy kod "literkowy", z którym nie wszyscy jesteśmy zaprzyjaźnieni.
Już wyjaśniam.
FG - to oznaczenie turbiny, oznacza standardowej długości trzonek ( 19 mm)
FGL - to przedłużona turbina, długość trzonka to 21mm, w naszej ofercie znajdziecie np. płomyki (jajeczka) na takim trzonku: np. 368-023M-FGL
FGXL - to najdłuższy trzonek na turbinowy, długość 25 mm, tu zalecamy używanie go na końcówce przyspieszającej, na zwykłej turbinie, gdy doładujemy 300 tys. może powodować bicie.
przy okazji: gdy kupujemy wiertło na czerwoną kątnicę, czyli na końcówkę przyspieszającą to zawsze szukamy oznaczeń rozpoczynających się od FG !!!
RA - zwykła kątnica inaczej mikrosilnik, końcówka wolnoobrotowa
RAL - przedłużona kątnica, długość trzonka: 26 mm ( zwykła - 22 mm)
RAXL - bardzo długa kątnica - długość 34 mm, w zasadzie dotyczy wyłącznie wierteł chirurgicznych
HP - prostnica
Proste ? :) zapewne ale warto wiedzieć
Co z wiertłami z węglika ? o tym przy następnym naszym spotkaniu .......