Co zrobić żeby być zadowolonym z pracy wiertła ? Cześć I 0
Co zrobić żeby być zadowolonym z pracy wiertła ?

Witajcie.

Już prawie 20 lat zajmuję się sprzedażą wierteł i innych instrumentów rotacyjnych. Może dlatego lekarze, pracujący na wiertłach różnych producentów, dość często zadają mi pytania: 

Jak długo mogę pracować wiertłem ?

Dlaczego wiertła po autoklawie czernieją ?

Dlaczego wiertło chirurgiczne złamało się przy pierwszym użyciu ? 

Dlaczego wiertło "dobrego" producenta wypada z końcówki ? 

 

To są ważne kwestie, na które w moich następnych wpisach postaram się odpowiedzieć.

 

Lekarz dentysta ale także lekarz weterynarii, codziennie przyjmuje kilkunastu a nawet kilkudziesięciu pacjentów. W pracy liczy się czas i skupienie nad procedurą. Instrumenty które bierze do ręki, muszą dobrze spełniać swoje funkcje. 

Jeżeli wiertło jest tępe, źle leży w końcówce, łamie się, bije, to praca trwa dłużej, uwaga lekarza zostaje rozproszona, pacjent i lekarz się irytują ........

Na co zwracać uwagę, żeby uniknąć niechcianych przygód z instrumentami ?

1. Na dobrze dobrane wiertło do procedury.

2. Na ich odpowiedni serwis, czyli segregowanie zużytych wierteł, odpowiednie czyszczenie, dezynfekowanie i sterylizację.

3. Na zalecane obroty wskazane przez producenta - czyli na dobór odpowiedniej końcówki do wiertła. 

4. Na producenta instrumentów, czyli na certyfikaty upewniające nas, że wiertła są wykonane wg. norm obowiązujących przy produkcji wyrobów medycznych w Unii Europejskiej. 

 

1. Dobór wiertła do procedury.

Podejmowanie tej kwestii zapewne wydaje się śmieszne lekarzowi z wieloletnią praktyką. Ale czasami warto spojrzeć na swoją rutynę z innej strony. Wybór kształtu wiertła to kwestia indywidualna. Przecież każdy ma swój ulubiony styl opracowywania. Ale już wybór nasypu może okazać się istotny.

Niby zasada jest prosta, agresywnymi nasypami zbieramy (M, C, SC), delikatnymi wygładzamy lub polerujemy ( M, F, SF) ale nie zawsze i dla każdego jest to oczywiste. Za to zawsze wpływa na szybkość pracy i szybkość zużywania się wiertła. 

Do zbierania tkanki nie musimy używać wierteł z czarnym paskiem by było ostro i szybko. Takie wiertła szybko zbierają ale także szybko się zużywają, gdyż zastosowana tu wielkość cząstek diamentu powoduję ich szybkie odrywanie się. Dlatego, gdy kupujemy wiertła sprawdzonych producentów, wystarczy "nasyp zielony". Też będzie ostro i szybko a wiertło wytrzyma ok. 30% dłużej.  

Po zebraniu tkanki, granice preparacji musimy wygładzić i tutaj warto używać wierteł z delikatnymi nasypami w odpowiedniej sekwencji. Czyli zaczynamy niebieskim, wygładzamy czerwonym i polerujemy żółtym. 

Zaraz usłyszę, że to może napisać tylko ktoś, kto na co dzień nie pracuje przy pacjencie. W końcu trzeba trzy razy zmienić wiertło na końcówce a to zabiera czas. Proszę uwierzyć, jednak warto. Gdy zastosujemy tylko jedno wiertło np. z czerwonym paskiem, bardzo szybko się ono zużyje a powierzchnia nie będzie super gładka. Gdy wygładzamy kompozyt, odczuje to także nasza gumka, szybko się ścierając. 

Uwaga: wiertła z wygładzającymi nasypami, np. czerwonym, nie nadają się do zbierania. Oczywiście da się to zrobić, ale praca będzie trwała długo, wiertło po niej będzie do wyrzucenia a jednocześnie stworzymy niebezpieczeństwo przegrzania tkanki. 

Jak można wywnioskować z powyższego tekstu, to czy wiertłem będziemy pracowali szybko i komfortowo w dużej mierze zależy od tego czy dobrze wybierzemy nasyp.

A ile razy możemy je użyć ? 

NTI którego wyroby sprzedajemy w naszym sklepie, zaleca:

wiertła diamentowe do 10 razy (nasi klienci sprawdzili, że między 25-30)

wiertła z węglika do 15 razy (praktycznie, węgliki z zielonym paskiem powyżej 30)

wiertła chirurgiczne do 6 razy - nie zalecam więcej, nawet wtedy gdy wyglądają na niezużyte i jeszcze są ostre, gdyż grozi to zmęczeniem materiału i złamaniem narzędzia

 

2. Odpowiedni serwis wierteł. 

Wielu lekarzy ma wrażenie, że wiertła najszybciej niszczą się w trakcie sterylizacji. Czarnieją, stają się tępe.

Czy to prawda ?

Moim zdaniem, po części tak. Z moich obserwacji wynika, że prawidłowe dbanie nie tyle przeciwdziała niszczeniu co wydłuża żywotność wiertła. 

1. Etap - oczyszczanie po użyciu

Ten etap często jest pomijany a jest bardzo ważny. Po każdym użyciu wiertło, obojętnie diamentowe czy z węglika, powinno być dokładnie oczyszczone z resztek organicznych. Używamy do tego metalowe szczoteczki, kamienie pumeksowe.

Na tym etapie przeprowadzamy już pierwszą selekcję wierteł. Przyglądamy się czy nasyp jest nadal równomierny, czy wiertło nie ma uszkodzeń mechanicznych. Takie wiertła od razu wyrzucamy. Nie ma sensu ponownie używać wiertła z którego odpadła już część nasypu lub nasypu już praktycznie nie ma. Tylko się namęczymy i procedura będzie trwała o wiele dłużej a czas to pieniądz. Praca zużytymi wiertłami to na prawdę złudna oszczędność. 

2. Etap - moczenie w płynie do dezynfekcji

Ten etap przez nikogo nie jest pomijany ale źle wykonany może zniszczyć wiertło lub w znacznym stopniu przyspieszyć jego zużycie. 

Do namaczania stosujemy wyłącznie płynów do wierteł. Nie mylić z płynami do dezynfekcji narzędzi !! Ich skład znacząco się różni. Chodzi tutaj o zawartość alkoholu. Alkohol powoduje erozję powierzchni wiertła dlatego należy zwracać uwagę na jego zawartość w płynie.

Inna ważna sprawa, wiertła z węglika ale także te diamentowe, których trzonki wykonane są z węglika, moczymy w oddzielnych pojemnikach. Nie powinny mieć one kontaktu z jakimkolwiek instrumentem stalowym. I nie mam tu na myśli wyłącznie stalowych narzędzi takich jak nakładacze, sądy itp. Rzadko zastanawiamy się nad tym by nie moczyć wierteł z pilnikami endodontycznymi. 

Pilniki są stalowe. W trakcie moczenia mikroskopijne opiłki stali odrywają się i przywierają do powierzchni z węglika. Płukanie nie na dużo tutaj pomaga. Po sterylizacji w autoklawie te cząsteczki stali barwią węglik na czarno. Wiertła czernieją. 

O tym problemie dobrze jest pamiętać, gdy czyścimy wiertła w myjce ultradźwiękowej. Co z tego, że wiertła są w oddzielnym pojemniku, gdy maja kontakt z tym samym płynem co reszta narzędzi. 

uwaga na czas moczenia

Zawsze należy przestrzegać czasu zalecanego przez producenta płynu. Gdy jest to 15 lub 20 min. to nie trzymamy wierteł w płynie przez kilka godzin !! Płyny do dezynfekcji są substancjami żrącymi i niszczą powierzchnię wiertła. Czym dłużej narażamy wiertło na kontakt z płynem tym większa szkoda dla jego powierzchni. 

3 Etap 

Płukanie, dokładne osuszanie. Dopiero wtedy wiertła gotowe są do zapakowania do odpowiednich torebek lub rękawów. Pakujemy je samodzielnie tzn. bez innych narzędzi. Dobrze jest na tym etapie przygotowywać już odpowiednie zestawy do najczęstszych  procedur. 

 

cdn. 

 

Jak korzystać z katalogu NTI do zakupów w sklepie dentaldrill.pl 0
Jak korzystać z katalogu NTI do zakupów w sklepie.

Witam ponownie.

Dzisiaj, dzięki naszemu czujnemu klientowi, zwróciłam uwagę na klika rzeczy związanych z nawigacją w naszym sklepie dentaldrill.pl, czyli na sposoby wyszukiwania potrzebnych wierteł. 

Każdy klient, który po raz pierwszy robi u nas zakupy, razem z zamówieniem otrzymuje papierową wersję katalogu NTI. Może to nie jest eco, skoro można ściągać katalogi elektroniczne ale w naszym przypadku to ma sens. Oglądanie oferty w katalogu papierowym bardzo ułatwi zakupy w sklepie. Poniżej piszę dlaczego. 

Przede wszystkim:

1. W katalogu papierowym przy każdym rodzaju wiertła znajduje się jego zdjęcie razem z tabelą wariantów do wyboru i wszystkimi innymi parametrami, jak wymiary, rodzaje trzonków, nasypów. Zdjęcia tych tabeli znajdziecie także przy produktach w sklepie. W katalogu papierowym po prostu szybciej widać dostępną ofertę, jeden rzut oka i kilka rodzajów wierteł ogarnięte !

A jak to przełożyć na zakupy w sklepie ?

Każdy kształt wiertła, który nas interesuje, ma swój kod - numer. W katalogu papierowym szybko go odnajdziemy. 

PRZYKŁAD

Interesuje nas walec. Gdy wpiszemy "walec" do wyszukiwarki, podpowie wszystkie wiertła, które zawierają tą nazwę. A my patrzymy do katalogu papierowego i już wiemy, że ma nr 835 ( w katalogu papierowym poniżej jest jeszcze nr w nawiasie...hm ten omijamy nawet ja nie wiem do czego służy)

Jak znaleźć go w sklepie ? W wyszukiwarce wpisujemy tylko 835 i mamy ! Uwaga - możemy szukać jedynie po tym krótkim nr, bo więcej informacji, np: 835-012M-RA zaciemni obraz i wyszukiwarka nic nie znajdzie. 

W katalogu papierowym od razu widzimy jakie warianty tego wiertła mamy do wyboru.  W sklepie dopiero po rozwinięciu okienek wyboru widzimy jakie mamy opcje. 

 

2. W katalogu papierowym znajdziecie warianty produktów, których nie ma w ofercie sklepu dentaldrill.pl. 

PRZYKŁAD

 

NTI oferuje walec 835 na trzonku krótszym niż standardowym - FGM - długość wiertła 16,5 mm ( standard 19 mm).

Nie oferujemy go w sklepie, ale można to wiertło u nas zamówić telefonicznie lub mailowo. 

 

3. Katalog papierowy wykorzystujemy do określenia wielkości wiertła, które chcemy zamówić. 

Gdy przyjeżdża do nas Przedstawiciel z prezenterem i wiertło w każdej wielkości możemy z niego wybrać, to wybranie odpowiedniego nie jest problemem. A co zrobić w sklepie, gdzie widzimy jedynie powiększone zdjęcia. Jak zorientować się jaką właściwe będzie miało wielkość wiertło które zamawiam ? Jeżeli nie wiemy, że zawsze pracujemy 14, 16 i 23 to jak wybrać wielkość ? 

Wtedy bierzemy katalog papierowy. W tabeli obok zdjęcia, znajdują się rysunki z zaczernioną częścią roboczą. Przykład poniżej.

Bierzemy wiertło o takiej wielkości jaka jest nam potrzebna, przykładamy do rysunku, dokładamy mini margines gdy nasze wiertło jest już trochę zużyte i już wiemy że potrzebujemy 16. Taką wielkość wybieramy w sklepie w zakładce "rozmiar części pracującej" .

 

4. W katalogu papierowym szybciej, niż rozwijając w sklepie zakładki z opcjami, zorientujemy się np. w rodzajach trzonków które mamy do wyboru

w dostępnych nasypach

 

 Jak widać warto korzystać z katalogu papierowego do tego by zakupy w naszym sklepie były szybsze i przyjemniejsze. 

Jak poprawnie dobrać wiertło do końcówki której używamy ? 0
Jak poprawnie dobrać wiertło do końcówki której używamy ?

Jak w sklepie poprawnie dobrać trzonek i długość wiertła do naszych potrzeb i końcówki której użyjemy ? 

 

Wydawać by się mogło, że to jakieś banalne pytanie. Przecież lekarz znakomicie wie, jakie wiertło ma włożyć do końcówki, którą właśnie pracuje. Prawda ! W praktyce, przy pacjencie, to rzecz oczywista. Ale czy tak samo czuje się każdy dentysta, który zasiadł do zrobienia zakupów w sklepie internetowym ? Hm... w tej sytuacji to już nie zawsze jest takie proste. 

Skąd to wiemy ? Bo często zdarzają się telefony z pytaniem: jak długie jest to wiertło ? Bo zdarzają się reklamacje: wiertło które kupiłem jest za długie lub za krótkie, na zdjęciu wyglądało inaczej, itp. 

Problemy biorą się stąd, że dotychczas wybieraliśmy wiertło z klasera Przedstawiciela, który przychodził do naszego gabinetu. Wtedy nie musiało nas obchodzić, jakie oznaczenia mają rodzaj i długość wiertła. Teraz siadamy przed komputerem i sami, rozwijając zakładkę: trzonek wybieramy ze znajdujących się tam opcji. Najwięcej wariantów mamy wybierając wiertło chirurgiczne. Jak dobrze dobrać to czego potrzebujemy ?  Poniżej mini kompendium wiedzy na ten temat.

 

czytaj całość »
Co oznacza kolor paska na różyczce ? 0
Co oznacza kolor paska na różyczce ?

Witam ponownie.

Ostatnio obiecałam, że opiszę jak dobrać wiertło z węglika, czyli popularną różyczkę. 

Często pytacie co oznacza kolor paska na różyczce, czym różnią się wiertła "zielone" od niebieskich" , śpieszę z odpowiedzią. 

różyczki bez paska 

W ofercie NTI oznaczone jako H1. To historycznie pierwsze wiertła typu różyczka. Najmniej zaawansowane technologicznie, dlatego można je znaleźć u prawie wszystkich producentów wierteł.

Charakteryzują się tym, że krawędzie tnące nie schodzą się u góry wiertła, dlatego czoło wiertła jest nie tnące. Różyczka typu H1 tnie wyłącznie krawędziami bocznymi. Trzeba zwracać na to uwagę przy zakupie, inaczej lekarz będzie miał wrażenie, że wiertło jest tępe. 

To także najtańsze wiertło w sklepach stomatologicznych. Dlatego porównując ceny należy na to zwracać uwagę. Wybierając cenę dobrze jest się zastanowić, czy właśnie takim wiertłem będzie mi się dobrze pracowało ? 

 

różyczka z zielonym paskiem

W ofercie NTI oznaczana jako H1S. To najbardziej popularne wiertło wśród naszych klientów. Lekarze gównie doceniają ostrość cięcia a także jego bardzo długą żywotność.

Charakteryzuje się tym, że krawędzie tnące schodzą się u góry różyczki, tworząc tam ostrą płetwę tnącą. Różyczka typu H1S jest instrumentem zaawansowanym technologicznie, dlatego nie znajdziecie jej Państwo w ofercie np. firm azjatyckich. 

Jest to dobry wybór dla lekarza oczekującego długiej żywotności. Wiertło ma być długo ostre i ciąć w każdej płaszczyźnie. 

Uwaga

Różyczki H1S z zielonym paskiem z naszej oferty bardzo długo pozostają ostre. Dlatego należy sprawdzać trzonek wiertła. Gdy pojawią się na nim widoczne pierścienie, to mimo że wiertło nadal dobrze tnie, należy je wymienić na nowe. To zabezpieczy Państwa końcówkę przed jej szybszym zużyciem. 

 

czytaj całość »
Jak wybrać wiertło stomatologiczne 0
Nareszcie jesteśmy

Witam ponownie. 

Trochę to trwało ale jesteśmy na Google !!!  :) każdy może do nas trafić i kupić to czego potrzebuje. Uff....

Wybór jest duży, ale jak wybrać wiertło tak, by na prawdę okazało się tym czego potrzebujemy ? 

 Poniżej mini poradnik. 

Odcinek I - wiertła diamentowe 

 

Po pierwsze kształt - no to jest proste :) wiem czego potrzebuję ale dalej zaczynają się schody.

 Po prawej stronie zdjęcia znajdują się opcje do wyboru: 

rozmiar

nasyp

rodzaj trzonka

co z tym zrobić ? 

1. Rozmiar

czyli wielkość a w zasadzie grubość (średnica) części pracującej

Jak najczęściej określają to nasi klienci ?  Potrzebuję "małe", używam "średnie" czasami przydają się "na prawdę duże" 

Jak te określenia przenieść do opcji zakupowych ? 

małe - to zazwyczaj wiertła w rozmiarach od 07 do 012, 07 to na prawdę mini średnica

średnie - tu polecamy rozmiar od 014 do 018, najczęściej kupowane, to rzeczywiście uniwersalne rozmiary wierteł 

duże -  oj, dla niektórych 018 to już dużo ale my przyjmujemy, że duże zaczyna się od 021 :)  

 

a jak najlepiej rozwiązać ten problem ?

 

czytaj całość »
Poznajmy się 0
Poznajmy się

Poznajmy się.

Dzień dobry. 

Dzisiaj nadeszła długo oczekiwana przez nas i naszych klientów chwila - otwieramy nasz sklep online !! 

Od piętnastu lat, oferujemy naszym klientom narzędzia rotacyjne. Zawsze staramy się by były to produkty wysokiej jakości, w dobrej cenie. Najważniejsza jest dla nas jakość obsługi klienta. Teraz czas na następny krok. Czyli możliwość dokonania zakupów poprzez sklep internetowy. 

Coraz więcej z Państwa, chce dokonywać szybkich zakupów, wygodnie, w wolnej chwili, nie spiesząc się miedzy jednym a drugim pacjentem. 

Dlatego, wychodząc na przeciw tym potrzebom, dajemy Wam możliwość dokonania zakupów online, w największy w Polsce, specjalizującym się wyłącznie w instrumentach rotacyjnych, sklepie. Po co prawie 3 000 produktów ? Przecież pracuję kilkoma kształtami, kilkoma wielkościami. Bo każdy z Państwa ma swój sposób pracy, swoje ulubione wiertła a ja i mój zespół, chcemy móc zaoferować wiertła szyte na miarę każdego naszego klienta. 

Na kartach tego bloga, będę dzieliła się z Państwem moją wiedzą z zakresu narzędzi rotacyjnych. Będę prezentowała nowości. Odpowiadała na Państwa pytania i uwagi. Dzieliła się doświadczeniami naszych klientów. Mam nadzieję, że moje teksty okażą się ciekawe i pomocne. 

Do zobaczenia w następnym poście.  

Pani Wiertełko

 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl