Witam ponownie.
Dzisiaj czas na polerowanie. Wygładzanie opracowanej powierzchni to codzienna procedura w każdym gabinecie.
Oferta produktów do polerowania jest bardzo szeroka. Jak dobrać właściwy dla nas produkt i jak poprawnie z niego korzystać ?
To pytanie może wydawać się banalne. Lecz z perspektywy pacjenta gładkość wypełnienia to pierwsza rzecz, którą ocenia po wyjściu z gabinetu. Dlatego myślę, że warto usystematyzować swoją wiedzę a może dowiedzieć się czegoś nowego co skłoni do wypróbowania nowych sposobów uzyskania idealnie gładkiej powierzchni.
Wszyscy wiemy, że idealnie gładka, lśniąca powierzchnia to nie tylko zadowolenie pacjenta gdy uśmiechając się do lustra ocenia nowe wypełnienie. To także ważna kwestia ze względu na zbieranie się osadów, przebarwienia zębów czy na profilaktykę próchnicy.
Polerki możemy podzielić na kilka kategorii ze względu na:
1. Rodzaj produktu
W ofercie dentaldrill.pl do polerowania znajdziecie Państwo: wiertła z nasypem wygładzającym, wiertła węglikowe- finiry, gumki, krążki, kamienie, szczoteczki.
Wybór jest duży dlatego że wygładzając kompozyt lub szkliwo zęba po zabiegach profilaktycznych lub ściąganiu kleju ortodontycznego, dla uzyskania zadawalającego efektu, należy użyć kilku produktów w określonej sekwencji.
Pierwszy krok to wstępne wygładzenie kompozytu. Tutaj stosujemy wiertła z wygładzającym nasypem diamentowym. Zaczynamy nasypem "czerwonym", poprawiamy "żółtym". Tak przygotowaną powierzchnię polerujemy finirem i wykańczamy gumką. Oczywiście można pominąć te etapy i po utwardzeniu kompozytu od razu użyć gumki. Ale czy to rzeczywiście jest oszczędność ? Gumka długo będzie walczyła z nieprzygotowaną wcześniej powierzchnią kompozytu. ""Zjedzie" się bardzo szybko, czasami już po pierwszym użyciu jest do wyrzucenia. A efekt ? Tylko pozornie wypolerowana powierzchnia.
Dobór polerki w dużej mierze będzie zależał od miejsca polerowania.
W odcinku przednim sprawdzą się finiry, szczególnie gdy polerujemy wypełnienie na styku szkliwa lub w przestrzeniach międzyzębowych. Finiry to bardzo zaawansowane technologiczne wiertła. Żeby długo pracowały należy zwrócić uwagę na wskazane przez producenta obroty, nie większe niż 160 tys. Często lekarze o tym zapominają i traktują je jak inne wiertła turbinowe. A szkoda. Bo przy obrotach ok. 300 tys. finir błyskawicznie się zużywa a i efekt nie jest tak dobry jak mógłby być.
Jako końcowy etap polecamy gumki impregnowane diamentem, np. z linii DiaGloss lub Unique. Dlaczego gumki impregnowane ? W odcinku przednim najczęściej używane są kompozyty nanocząsteczkowe najnowszej generacji. Te kompozyty są bardzo estetyczne ale także bardzo twarde. Dlatego do ich wypolerowania potrzebujemy twardego materiału jakim są cząsteczki diamentu w impregnacie.
Oczywiście nie zapominamy, że żeby uzyskać oczekiwany efekt a gumka służyła do wielu wypełnień, zawsze należy ją używać z dużym sprayem wodnym. Małym naciskiem, nie przekraczając zalecanych obrotów: 5 tys.
Do polerowania trzonowców, sprawdzą się gumki, szczoteczki krzemowe, kamienie arkansas. Myślę, że szczególnie należy zwrócić uwagę na szczoteczki, które pozwolą dotrzeć do wszystkich zakamarków powierzchni żujących trzonowca. A jakie gumki ? Oczywiście gumki impregnowane diamentem sprawdzą się na każdym wypełnieniu. Lecz są stosunkowo drogie. Bardziej ekonomiczne okażą się tutaj gumki do kompozytu i metalu dostępne w naszym sklepie dentaldrill.pl z linii Browni i EpsiPol. Są to bardzo wydajne, ekonomiczne gumki. Brązowe świetnie wygładzają, zielone polerują nadając połysk.
2. Przeznaczenie produktu
W ofercie dla gabinetu dentystycznego znajdują się polerki do : kompozytu, ceramiki, szkliwa zęba, metalu.
Najczęściej polerki przeznaczone są do jednego produktu, np. kompozytu lub do ceramiki. Ale jest też cała grupa jednocześnie do różnych materiałów. Np. gumki Browni lub EpsiPol są przeznaczone zarówno do kompozytu jak i metalu. Finiry wygładzają kompozyt i jednocześnie mogą być użyte na szkliwie zęba.
Myślę, że w tej kategorii trzeba zwrócić uwagę na, moim zdaniem, świetne lecz nie doceniane, niebieskie gumki do profilaktyki z linii ProphylaxieMaster. W tej linii gumek znajdziecie gumki do używania z pastą lub bez niej. W zależności od kształtu który wybierzecie, znakomicie sprawdzają się jako końcowy etap po profi zabiegach ( piaskowanie, skaling) P1268, P1239 albo jako polerki do kompozytu: P1232, P1235. To bardzo uniwersalne polerki które warto mieć w swoim gabinecie.
W ofercie dentaldrill.pl, znajdziecie świetne polerki do ceramiki. Gumki z linii CeraGlaze są obecnie jednymi z najlepszych gumek do ceramiki na naszym rynku. Sprawdzą się nie tylko na porcelanie ale także na pozostałych materiałach ceramicznych takich jak np. tlenek cyrkonu. Są to specjalne gumki o dużej twardości. Nie polecamy ich do polerowania innej powierzchni niż ceramika.
3. Sposób pracy
W ofercie znajdziecie Państwo systemy jedno, dwu, trój stopniowe. Instrumenty do polerowania z pastą lub bez.
Sekwencje w jakich należy używać polerek są bardzo przemyślane przez producenta. W gabinecie liczy się czas. Czasami kusi by pójść na skróty. Kupujemy gumki z systemu trójstopniowego i używamy pierwszej - zbierającej i ewentualnie trzeciej, nadającej połysk. Efekt to niedokładnie wypolerowana powierzchnia. Dlaczego ? Bo w systemach dwu lub trójstopniowych każda gumka z sekwencji jest tak wyprodukowana, żeby jak najskuteczniej wykonać swoje zadanie. Czyli gumka zbierająca świetnie zbierze nadmiary materiału i wstępnie wygładzi powierzchnię ale jej nie wypoleruje. Gumka polerująca nie da rady wypolerować nie przygotowanej wcześniej powierzchni bo jej struktura jest na to za słaba. Najczęściej omijana gumka wstępnie polerująca, czyli środkowa w trójstopniowym systemie, jest bardzo ważna gdyż przygotowuje powierzchnię do idealnego polerowania na połysk.
Wniosek: gdy nie chcemy poświęcać dużo czasu na wygładzanie i polerowanie, wybierajmy systemy dwuetapowe takie jak np. DIaGloss lub jednostopniowe jak Unique.
Natomiast zawsze używajmy w odpowiedniej kolejności wszystkie gumki z systemów kilkustopniowych gdy taki kupujemy !!
4. Materiał z którego wykonano polerkę
W sklepie dentaldrill.pl znajdziecie produkty wykonane z silikonu, kauczuku, plastiku, włosia naturalnego. Podstawowy materiał z którego wykonano instrument może być impregnowany lub nie. Impregnaty to: pył diamentowy, węglik krzemu, tlenek cyrkonu.
Warto zwrócić uwagę na jedyne na naszym rynku gumki kauczukowe z linii DiaGloss.
Gumka kauczukowa różni się tym od tradycyjnej silikonowej, że w trakcie pracy pochłania część wytwarzanego ciepła. Jest to bezpieczniejsze dla szkliwa. Dzięki tej właściwości gumki DiaGloss są polecane dla ortodontów, którzy polerują całe łuki zębowe. Gumki te są impregnowane diamentem, dlatego znakomicie sprawdzą się na każdym kompozycie.
W naszym sklepie obok szczoteczek nylonowych znajdziecie szczoteczkę z włosia naturalnego: P1258. Szczoteczka wykonana jest z bardzo twardego włosia świńskiego. Znakomicie sprawdzi się do polerowania amalgamatu. Należy używać jej z pastą polerską.
Pozdrawiam
Pani Wiertełko