Co oznacza kolor paska na różyczce ? 0
Co oznacza kolor paska na różyczce ?

Witam ponownie.

Ostatnio obiecałam, że opiszę jak dobrać wiertło z węglika, czyli popularną różyczkę. 

Często pytacie co oznacza kolor paska na różyczce, czym różnią się wiertła "zielone" od niebieskich" , śpieszę z odpowiedzią. 

różyczki bez paska 

W ofercie NTI oznaczone jako H1. To historycznie pierwsze wiertła typu różyczka. Najmniej zaawansowane technologicznie, dlatego można je znaleźć u prawie wszystkich producentów wierteł.

Charakteryzują się tym, że krawędzie tnące nie schodzą się u góry wiertła, dlatego czoło wiertła jest nie tnące. Różyczka typu H1 tnie wyłącznie krawędziami bocznymi. Trzeba zwracać na to uwagę przy zakupie, inaczej lekarz będzie miał wrażenie, że wiertło jest tępe. 

 

różyczka z zielonym paskiem

W ofercie NTI oznaczana jako H1S. To najbardziej popularne wiertło wśród naszych klientów. Lekarze gównie doceniają ostrość cięcia a także jego bardzo długą żywotność.

Charakteryzuje się tym, że krawędzie tnące schodzą się u góry różyczki, tworząc tam ostrą płetwę tnącą. Różyczka typu H1S jest instrumentem zaawansowanym technologicznie, dlatego nie znajdziecie jej Państwo w ofercie np. firm azjatyckich. 

Jest to dobry wybór dla lekarza oczekującego długiej żywotności. Wiertło ma być długo ostre i ciąć w każdej płaszczyźnie. 

 

różyczka z niebieskim paskiem

 W ofercie NTI oznaczona H1SX. To historycznie "najmłodszy instrument". Powstał poprzez dodanie do konstrukcji H1S dodatkowych nacięć na krawędziach tnących. 

Taka budowa powoduje znaczną redukcję drgań w trakcie pracy. Oszczędza stawy lekarza, jest przyjemniejsza dla pacjenta. 

Ostrość cięcia jest podobna do wierteł H1S, lecz żywotność krótsza. Hm, coś za coś.

Wiertła z niebieskim paskiem, doczekały się dodatkowego wariantu - H1SXN. Taki symbol oznacza różyczkę z dodatkowymi nacięciami i cienką szyjką. Producenci starają się wychodzić na przeciw potrzebom lekarzy. W ostatnich latach, znacznie wzrosła liczba dentystów pracujących z pomocą lup lub mikroskopu. Cienka szyjka nie zasłania pola pracy przy dużym zbliżeniu. 

 

Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się dla Was przydatne gdy będziecie wybierać wiertło dla swojej praktyki. Zawsze warto wiedzieć jakie mamy możliwości. 

czytaj całość »
Jak wybrać wiertło 0
Nareszcie jesteśmy

Witam ponownie. 

Trochę to trwało ale jesteśmy na Google !!!  :) każdy może do nas trafić i kupić to czego potrzebuje. Uff....

Wybór jest duży, ale jak wybrać wiertło tak, by na prawdę okazało się tym czego potrzebujemy ? 

 Poniżej mini poradnik. 

 

Odcinek I - wiertła diamentowe 

 

Po pierwsze kształt - no to jest proste :) wiem czego potrzebuję ale dalej zaczynają się schody.

 Po prawej stronie zdjęcia znajdują się opcje do wyboru: 

rozmiar

nasyp

rodzaj trzonka

co z tym zrobić ? 

1. Rozmiar

czyli wielkość a w zasadzie grubość (średnica) części pracującej

Jak najczęściej określają to nasi klienci ?  Potrzebuję "małe", używam "średnie" czasami przydają się "na prawdę duże" 

Jak te określenia przenieść do opcji zakupowych ? 

małe - to zazwyczaj wiertła w rozmiarach od 07 do 012, 07 to na prawdę mini średnica

średnie - tu polecamy rozmiar od 014 do 018, najczęściej kupowane, to rzeczywiście uniwersalne rozmiary wierteł 

duże -  oj, dla niektórych 018 to już dużo ale my przyjmujemy, że duże zaczyna się od 021 :)  

 

a jak najlepiej rozwiązać ten problem ?

dokonać u nas pierwszego zakupu ! do każdej pierwszej przesyłki dołączamy katalog narzędzi rotacyjnych NTI. W tym katalogu, obok zdjęcia wiertła (które jest zwykle w powiększeniu, żeby dobrze zobaczyć detale) są rysunki z zaczernioną częścią pracującą. Te rysunki to wiertło w skali 1:1

Czyli bierzemy wiertło jakie chcemy kupić, przykładamy do rysunku i już wiemy, jaki rozmiar potrzebujemy - fajne sprytne i szybkie 

 

Uwaga - zwykle wiertło, które przykładamy, jest już zużyte, więc dokładamy mini - na prawdę mini mini, margines na nowy nasyp.

I już !!

a przy następnych zakupach, gdy jesteśmy klientem zarejestrowanym........, nie zastanawiamy się nad rozmiarem, tylko powielamy poprzednie zamówienie :) Oczywiście to opcja dla wygodnych.

2. Nasyp

Nasyp - to gradacja ( wielkość pojedynczej cząsteczki) diamentu. Od wielkości tych drobin diamentu, zależy sposób pracy wiertła. Nie będę zanudzała przytaczaniem wielkości cząsteczek - to wiedza dla pasjonatów. Zwykły użytkownik widzi kolor paska na wiertle i wie do czego służy. Gdy zwykle robił zamówienie u Przedstawiciela podawał kolor i już. Jak odczytać kod nasypu w sklepie ? 

Każdy kolor nasypu ma przypisane literki, które (na nasze szczęście) są uniwersalnym kodem, takim samym, niezależenie z której firmy kupujemy wiertła. 

Te kolory układają się w pewien porządek. 

SC czarny, to najbardziej agresywna gradacja. Cząsteczki diamentu są największe. Szybko zbierają. Takie wiertło służy najczęściej do otwierania komory lub do szlifowania, czyli tam gdzie szybko chcemy zebrać, dużą ilość szkliwa. 

zalety: szybko zbiera

wady - szybko się zużywa, gdyż duże cząsteczki diamentu, szybciej zostaną wyrwane z powierzchni.

C - zielony - druga, agresywna gradacja, tu cząsteczki diamentu są także duże i agresywne, choć trochę mniejsze niż w czarnym nasypie, wiertło z nasypem "zielonym" jest wiertłem zbierającym. Szybko opracowuje powierzchnię. Dzięki temu, że cząsteczki są trochę mniejsze, żywotność wiertła w nasypie zielonym, jest znacznie większa niż w czarnym. Dlatego, gdy potrzebujecie Państwo, wiertła które dobrze zbiera, polecamy właśnie ten nasyp !! 

M - niebieski, uniwersalny. Oferowane u nas wiertła NTI w tym nasypie nie mają żadnego paska. Czyli - niebieski jest tu kolorem umownym. Wiertła w tym nasypie, to wiertła uniwersalne. Zbierają a jednocześnie trochę wygładzają. Jest duża grupa klientów, która lubi właśnie takie.

Przeznaczenie: otwieranie komory, wstępne opracowywanie krawędzi ubytku.

F - czerwony- pierwszy nasyp wygładzający. Mimo, że wiertła w tym nasypie, nie są często wybierane, to moim zdaniem, są niezbędne do każdej procedury. 

Po opracowaniu ubytku, musimy wygładzić granice preparacji, by wypełnienie miało szansę, jak najszczelniej wypełnić ubytek. Do tego służą wiertła w nasypie czerwonym.

Następnie posługujemy się nimi do wstępnego opracowania kompozytu. Gdy kompozyt, po utwardzeniu, w pierwszej kolejności wygładzimy wiertłem w nasypie czerwonym, gumka lub finir, którymi będziemy ostatecznie polerować wypełnienie, wystarczą nam na bardzo, bardzo długo. 

SF - żółty, to nasyp polerujący powierzchnię. Cząsteczki diamentu są bardzo małe. Wiertło robi wrażenie bardzo gładkiego. Tego typu nasypu, używamy jedynie do polerowania kompozytu i zawsze po uprzednim wygładzeniu powierzchni, wiertłem z nasypem czerwonym. Wiertło z tak wygładzającym nasypem, jedynie poleruje powierzchnię. Jest to dobre rozwiązanie w przestrzeniach do których nie możemy dotrzeć gumką. 

UF - biały, to sporadycznie wybierana gradacja. Cząsteczki diamentu są tak małe, że wiertło robi wrażenie zupełnie gładkiego. To bardzo delikatny, wyłącznie polerujący nasyp. Przeznaczony do końcowego polerowania kompozytu. 

 

3. Rodzaj trzonka

Tu ponownie napotykamy kod "literkowy", z którym nie wszyscy jesteśmy zaprzyjaźnieni. 

Już wyjaśniam.

FG - to oznaczenie turbiny, oznacza standardowej długości trzonek ( 19 mm)

FGL - to przedłużona turbina, długość trzonka to 21mm, w naszej ofercie znajdziecie np. płomyki (jajeczka) na takim trzonku: np. 368-023M-FGL

FGXL - to najdłuższy trzonek na turbinowy, długość 25 mm, tu zalecamy używanie go na końcówce przyspieszającej, na zwykłej turbinie, gdy doładujemy 300 tys. może powodować bicie.

przy okazji: gdy kupujemy wiertło na czerwoną kątnicę, czyli na końcówkę przyspieszającą to zawsze szukamy oznaczeń rozpoczynających się od FG !!!

RA - zwykła kątnica inaczej mikrosilnik, końcówka wolnoobrotowa 

RAL - przedłużona kątnica, długość trzonka: 26 mm ( zwykła - 22 mm)

RAXL - bardzo długa kątnica - długość 34 mm, w zasadzie dotyczy wyłącznie wierteł chirurgicznych

HP - prostnica

 

Proste ? :) zapewne ale warto wiedzieć 

Co z wiertłami z węglika ? o tym przy następnym naszym spotkaniu .......

czytaj całość »
Poznajmy się 0
Poznajmy się

Poznajmy się.

Dzień dobry. 

Dzisiaj nadeszła długo oczekiwana przez nas i naszych klientów chwila - otwieramy nasz sklep online !! 

Od piętnastu lat, oferujemy naszym klientom narzędzia rotacyjne. Zawsze staramy się by były to produkty wysokiej jakości, w dobrej cenie. Najważniejsza jest dla nas jakość obsługi klienta. Teraz czas na następny krok. Czyli możliwość dokonania zakupów poprzez sklep internetowy. 

Coraz więcej z Państwa, chce dokonywać szybkich zakupów, wygodnie, w wolnej chwili, nie spiesząc się miedzy jednym a drugim pacjentem. 

Dlatego, wychodząc na przeciw tym potrzebom, dajemy Wam możliwość dokonania zakupów online, w największy w Polsce, specjalizującym się wyłącznie w instrumentach rotacyjnych, sklepie. Po co prawie 3 000 produktów ? Przecież pracuję kilkoma kształtami, kilkoma wielkościami. Bo każdy z Państwa ma swój sposób pracy, swoje ulubione wiertła a ja i mój zespół, chcemy móc zaoferować wiertła szyte na miarę każdego naszego klienta. 

Na kartach tego bloga, będę dzieliła się z Państwem moją wiedzą z zakresu narzędzi rotacyjnych. Będę prezentowała nowości. Odpowiadała na Państwa pytania i uwagi. Dzieliła się doświadczeniami naszych klientów. Mam nadzieję, że moje teksty okażą się ciekawe i pomocne. 

Do zobaczenia w następnym poście.  

Pani Wiertełko

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl